Agenda

Date and TimeTitle
Oct 30, 2022
11:10am - 12:10pm (Eastern)
2nd Place, Community Enablement Proof of Concept
Oct 30, 2022
11:12am - 12:12pm (Eastern)
2nd Place, Business Model Proof of Concept
Oct 30, 2022
11:14am - 12:14pm (Eastern)
2nd Place, Technical Application Proof of Concept
Oct 30, 2022
11:16am - 12:16pm (Eastern)
2nd Place, Community Enablement Concept Only
Oct 30, 2022
11:18am - 12:18pm (Eastern)
2nd Place, Business Model Concept Only
Oct 30, 2022
11:20am - 12:20pm (Eastern)
Honorable Mention, Community Enablement Proof of Concept
Oct 30, 2022
11:22am - 12:22pm (Eastern)
Honorable Mention, Business Model Proof of Concept
Oct 30, 2022
11:24am - 12:24pm (Eastern)
Honorable Mention, Technical Application Proof of Concept
Oct 30, 2022
11:26am - 12:26pm (Eastern)
Best Overall, Proof of Concept
Oct 30, 2022
11:28am - 12:28pm (Eastern)
1st Place, Community Enablement Concept Only
Oct 30, 2022
11:30am - 12:30pm (Eastern)
Best Overall, Concept Only
Oct 30, 2022
11:32am - 12:32pm (Eastern)
1st Place, Business Model Proof of Concept
Oct 30, 2022
11:34am - 12:34pm (Eastern)
1st Place, Community Enablement Proof of Concept
Oct 30, 2022
11:36am - 12:36pm (Eastern)
1st Place, Technical Application Proof of Concept
Oct 30, 2022
11:38am - 12:38pm (Eastern)
1st Place, Technical Application Concept Only
Oct 30, 2022
11:40am - 12:40pm (Eastern)
1st Place, Business Model Concept Only
Nov 1, 2022
10:00am - 10:50am (Eastern)
Opening - Keynote - Invited Talk
10:00 AM – 10:15 AM Welcome and Opening Remarks
10:15 AM – 10:35 AM Keynote: Benoit Pelletier, VMware
10:35 AM – 10:50 AM Invited Talk: Rami Amin, World Bank –
“Digital Connectivity Challenges and Opportunities in Developing Countries”
Nov 1, 2022
10:55am - 11:35am (Eastern)
Panel 1: Infrastructure for CTU

• Edward J. Oughton, George Mason University
• Marja Matinmikko-Blue, University of Oulu
• Pranav Jha, IIT Bombay
• Lee Davenport, US Ignite
• Bilel Jamoussi, ITU

Nov 1, 2022
10:55am - 11:35am (Eastern)
Panel 2: Connectivity & Global Challenges

• Chris Ng, Blue Danube Systems
• Radha Ganti, IIT Madras
• Catherine Rosenberg, University of Waterloo
• Charles Lewis, ICASA
• Luciano Mendes, National Institute of Telecommunications

Nov 1, 2022
11:45am - 1:00pm (Eastern)
Invited Talk - CTU Challenge Winners - Open Discussion with Awardees
11:45 AM to 12:05 PM Invited Talk: Vint Cerf, Google –
“How will we know if we have succeeded in CTU??”
12:05 AM to 12:25 PM CTU Challenge Winners:
• Best Proof of Concept, sponsored by VMware
• 1st Place, Technical Applications
12:25 PM to 12:30PM Closing Remarks
Nov 2, 2022
9:00am - 9:40am (Eastern)
Opening - Keynote - Invited Talk
9:00 AM – 9:05 AM Opening Remarks
9:05 AM – 9:25 AM Keynote: Dr. Mohammed Alotaibi, Saudi Arabia Communications and Information Technology Commission (CITC)
“Releasing the potential of the Non-Terrestrial Networks (NTN) to Connect the Unconnected”
9:25 AM – 9:40 AM Invited Talk: Mahesh Krishnaswamy, Project Taara
“Wireless Optical Communication: Connecting people using beams of light”
Nov 2, 2022
9:40am - 10:25am (Eastern)
Panel 3: Business Models for CTU

• Salvatore D’Itri, Grace Innovations
• Fisseha Mekuria, Malmö University / CSIR
• Satyam Darmora, WIOM/I2E1
• Rajeev Gopal, Hughes

Nov 2, 2022
9:40am - 10:25am (Eastern)
Panel 4: Community Enablement for CTU

• Mei Lin Fung, People-Centered Internet
• Mohammed Slim Alouini, King Abdullah University
• Bharat Bhatia, ITU-APT and WWRF
• Thomas Koutsky, USAID

Nov 2, 2022
10:35am - 11:50am (Eastern)
Lightning Talks - CTU Challenge Winners - Open Discussion with Awardees
10:35 AM – 10:55 AM Lightning Talks:
• Micheal Brough, M2Catalyst
• Eric Nitschke, Wakoma
• Abdullateef Aliyu, IEEE Smart Village
• Joaquin Aviles, i4SD
10:55 AM – 11:25 AM CTU Challenge Winners:
• Best Overall, Concept Only, sponsored by Connecting the World from the Skies
• 1st Place, Business Model Proof of Concept
• 1st Place, Community Enablement Proof of Concept
11:25 AM – 11:30 AM Closing Remarks
Nov 3, 2022
9:00am - 9:40am (Eastern)
Opening - Keynote - Invited Talks
9:00 AM – 9:05 AM Opening Remarks
9:05 AM – 9:20 AM Keynote: J Nicholas Laneman, Spectrum X
9:20 AM – 9:30 AM Invited Talk: Jeff Luong, AT&T
9:30 AM – 9:40 AM Invited Talk: Josef Noll, University of Oslo
Nov 3, 2022
9:40am - 10:25am (Eastern)
Panel 6: Standards: Opportunities & Challenges

• Jorge Pereira, European Commission
Munir Mohammed. IEEE Standards Association
Kentaro Ishidu, NICT
• Subhas Mondal, HFCL
• Sandeep Agarwal, Chair, IEEE SA P2872

Nov 3, 2022
9:40am - 10:25am (Eastern)
Panel 5: Policy & Regulatory Issues

• William Lehr, MIT
• Dennis Roberson, Roberson and Associates
• Monisha Ghosh, Notre Dame
• Ruth Pritchard-Kelly, One Web
• V Sridhar, IIIT Bangalore

Nov 3, 2022
10:35am - 11:50am (Eastern)
Invited Talks - CTU Challenge Winners & Summary - Open Discussion with Awardees
10:35 AM – 10:55 AM Lightning Talks:
• Rob Schneider, The Lemelson Foundation
• Filippo Malandra, SUNY Buffalo
• Rahma Utami, Suarise
10:55 AM – 11:25 AM CTU Challenge Winners x3
11:25 AM – 11:30 AM Closing Remarks